Nevar noliegt, ka tas, ko katrs cilvēks visvairāk alkst piedzīvot, ir justies mīlēts. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc veidojam pāra attiecības, kāpēc esam gatavi riskēt, ka var arī sāpēt... Sāp jau arī tieši tas, ka ir sajūta, ka mani nemīl. Jautājums par to, kas ir mīlestība, kā to izpaust, kā saprast, ka otrs mani mīl, kas viņam liek mani mīlēt? Vai mani var mīlēt tikai tad, ja es esmu pati labākā vai labākais kādā jomā, vai tāpēc, ka esmu gudrākā vai gudrākais, pati skaistākā vai skaistākais? Kāds gudrais ir teicis : ’’cilvēki mūs mīl nevis par to, kādi mēs esam, bet gan par to, kā mēs liekam viņiem justies.’’ Šajā nozīmē ir ārkārtīgi svarīgi saprast un zināt, kas tavam partnerim vajadzīgs, lai viņš vai viņa justos ar Tevi mīlēts. Protams ir svarīgas lietas, kas vajadzīgas, pilnīgi visiem – cieņa, uzmanība, atbalsts, laipnība, iecietība, brīvība, pieņemšanas sajūta, piederības sajūta, drošības sajūta. Jautājums ir par to, kā otram šīs sajūtas radīt? Amerikāņu autors Gerijs Čepmens savā grāmatā ‘’Piecas mīlestības valodas’’ apraksta 5 veidus kā otram paust savu mīlestību un pieķeršanos, nosaucot tās par mīlestības valodām. Šie 5 dažādie veidi ir – kvalitatīvi pavadīts laiks, apliecinājuma vārdi, dāvanas, labie darbi, fizisks pieskāriens. Par katru no šiem veidiem ikviens no mums būs priecīgs tos piedzīvojot, tomēr interesanti ir tas, ka, strādājot ar pāriem, nereti sastopos ar situāciju, ka cilvēki sūdzas par nepietiekamu mīlestības sajūtu pret sevi no partnera, jo viņš vai viņa ar mani runā ‘’citā mīlestības valodā’’, kuru es nepamanu, nesaskatu kā vērtīgu, kā tādu, kas man apliecinātu otra jūtas pret mani. Līdz ar to katram no mums visas šī izpausmes ir patīkamas, bet ne visas vienlīdz nozīmīgas. Katram no mums viens no šiem mīlestības izpausmes veidiem ir vadošais. Ja kāda no minētajām izpausmēm man nebūs dominējošā, un partneris to nenodrošinās, man tas neliksies nekas vērā ņemams, bet pilnīgi pretēji ir, kad partneris neapliecina savu pieķeršanos mums saprotamajā mīlestības valodā. Tad gan bieži vien var veidoties sajūta, ka starp mums vairs nav nekādu jūtu, jo tu man neparādi šo īpašo uzmanību, kā es uztveru, ka ‘’tātad tu mani mīli.’’
Ar kvalitatīvi pavadīto laiku tiek saprasts laiks, kas tiek veltīts partnerim kopīgās aktivitātēs, kur ir uzmanība vienam pret otru, kur mēs darām kopā aizrautīgas interesantas lietas. Līdz ar to piedzīvojam spēcīgas emocijas kopā, tas veido mūsu kopīgo pieredzi, tas vienlaicīgi stiprina mūsu attiecības. Ja kādam no partneriem šis ir veids, kas ir viņa izpratne par mīlestības apliecinājumu, tad šādai pieredzei būs vislielākā nozīme piederības sajūtas, drošības sajūtas un mīlestības sajūtas veidošanās procesā.
Ir cilvēki, kas savu mīlestību otram izrāda vai sagaida no otra, ka būs dāvaniņu lietus. Tas nebūt nenozīmē dārgas un lielas dāvanas, drīzāk mazi nieciņi, arī ziedi, kas apliecina tavu uzmanību pret mani, apliecina, ka tu domā par mani brīžos, kad neesam kopā. Tu nopērc saldumus, kas man garšo, atved mīksto mantiņu, kas Tev mani atgādina, arī kādu lielāku dāvanu, ar kuru gribi mani iepriecināt, vai arī ieraudzīji kaut ko skaistu, nopirki, jo iedomājies par mani. Ja tas notiek, tad cilvēkam, kuram dāvanas būs nepieciešamais veids, kas apliecinās mīlestību un pieķeršanos, ar to būs labi, būs sajūta, ka viss ir kārtībā starp mums.
Mīlestības izpausmes veids caur apliecinājuma vārdiem nozīmē to, ka cilvēkam būs ļoti svarīgi, ka viņam izsaka vārdos gan jūtas, gan apliecinājumu, atzinību par viņa paveikto vai to kādu otrs viņu redz. Tai pašā laikā šādi cilvēki būs divtik ievainojami dzirdot kritiku vai noniecinājumu. Ja es no tevis dzirdu kritiku, bet nedzirdu pozitīvās lietas, manī tas rada sajūtu, ka tu mani nemīli, nenovērtē, tas mani sāpina, tāpēc es no tevis distancējos, jo jūtos aizvainots un nemīlēts.
Cilvēkam, kuram ir svarīgi redzēt labos darbus kā mīlestības apliecinājumu, būs nozīmīgi, ja otrs savu mīlestību izrādīs caur rūpēm par viņa labklājību, par viņa ērtību, komfortu – pagatavos brokastis, sagādās mājas lietas, parūpēsies, lai mājās viss funkcionē, nomazgās traukus utt. un, protams, pilnīgi pretējs efekts būs, ja partneris to nedarīs. Tas būs kā zīme, ka Tev mūsu attiecības nav svarīgas, tas radīs aizvainojumu, dusmas un distancēšanos, vēlmi kritizēt utt.
Viena no mīlestības valodām var būt arī fiziski pieskārieni. Šajā gadījumā primāri ir maiguma, mīļuma izrādīšanas pieskārieni, ne seksuāli. Bieži vien, ja netiek apmierināta vajadzība pēc maiguma, seksuāli pieskārieni var šķist pat nepatīkami. Tas var radīt disharmoniju attiecībās īpaši gadījumos, kad satiekas divi, kur vienam maiguma izrādīšana nav bijusi viņa bērnības dzīves normalitāte, izaugot liels, šāds cilvēks nespēj dabiski šo maigumu, pieskārienus dot, tie pat šķiet sastindzinoši, bet seksuāli pieskārieni ir vienīgais pieņemamais veids. Esot attiecībās ar cilvēku, kura mīlestības valoda ir pieskārieni, rodas milzīgas problēmas par patiesu satikšanos. Tas rada daudz sāpju, atstumšanas sajūtu, neizpratni.
Ir labi katram pašam par sevi saprast, kas ir mana mīlestības valoda. To labi var palīdzēt apzināties atmiņas no bērnības, atceroties situācijas, kur es jutos mīlēts. Kādi apstākļi, notikumi ,cilvēki, kas man saistās ar šādām sajūtām. Ir labi pavērot sevi, kā es cenšos otram izrādīt, ka es viņu mīlu. Vai es to apliecinu vārdos, vai mēģinu īpaši parūpēties, vai organizēju dažādus kopā pavadāmos pasākumus, vai ik pa laikam vienmēr, garām ejot, un ne tikai, mēģinu pieglausties, samīļot, vai varbūt pieķeru sevi, ka vienmēr cenšos kaut ko nopirkt, lai iepriecinātu otru.
Lai saprastu par partneri, reizēm ir vērtīgi ieklausīties otrā, kas ir viņa sūdzības. Tās visdrīzāk signalizēs, kas ir tas, ko otrs sagaida, bet nesaņem. Ja katram no partneriem ir atšķirīga mīlestības valoda, tas var radīt zināmus izaicinājumus, reizēm arī sarūgtinājumus, tas prasa lielāku empātiju vienam pret otru, lielāku uzmanību, pamanot, izprotot otru, liek izkāpt katram no sava egoistiskā trauciņa. Ja to neizdara, tad var izveidoties situācija, ka vīrs, gribot izrādīt mīlestību savai sievai, pērk viņai jaunas mašīnas, dažādas lietas, bet viņa sūdzas, ka viņš viņu nemīl un saka:’’ labāk būtu man pateicis, ka mani mīl. To es nekad no viņa neesmu dzirdējusi.’’ Vai arī viens no partneriem ļoti cenšas dažādi parūpēties par otru, gatavojot brokastis, būvējot māju, izdarot visas ikdienas sadzīviskās lietas, bet neatrodot laiku, lai otru samīļotu. Un tā var tupināt uz priekšu, jo ir daudz dažādu kombināciju, kur katrs no partneriem cenšas, bet otram tas nedod vajadzīgo apmierinājumu. Tā rezultātā rodas aizvainojumi, nenovērtēšanas sajūta, distancēšanās un krīzes attiecībās. Lai Jums izdodas saprast pašiem sevi un otru! Tas palīdzēs būt laimīgākiem kopā!
Rakstu sagatavoja Ineta Lazdāne
Čepmens G. (2015) Piecas mīlestības valodas. Rīga : A&A Vision